Gaia, „Dementia”, Kilińskiego 75

 

Pierwszym muralem, jaki powstał w ramach Festiwalu, jest „Dementia”, autorstwa Andrew Pisacane (pseud. Gaia). Jego bohaterami są Tadeusz Kościuszko oraz Thomas Jefferson, którzy poznali się w trakcie pobytu tego pierwszego w Stanach Zjednoczonych. Autor dzieła podkreśla, że „w swojej ostatniej woli Kościuszko zażądał, aby jego nieruchomość została przeznaczona na wsparcie emancypacji i edukacji Afroamerykanów z Południa. Jefferson nigdy nie wykonał woli swojego przyjaciela, prezentując w ten sposób odrażające, podwójne standardy demokracji liberalnej”.

Gaia, Kilińskiego 75, fot. G. Stężała

Mural przedstawia 3 wersje pomnika Kościuszki na Placu Wolności reprezentujące kolejne etapy jego historii: budowę w 1930 roku, zburzenie podczas II Wojny Światowej, wreszcie rekonstrukcję w 1960 roku. Obok widać również nieistniejące budynki Dworca Fabrycznego i hotelu Centrum, na których miejscu powstaje Nowe Centrum Łodzi. Tytuł muralu, „Dementia” („Niepamięć”), odnosi się do sukcesywnego wymazywania przeszłości z tkanki miejskiej. Artysta dostrzega istotny, symboliczny związek pomiędzy zmianami w przestrzeni otaczającej nowy Dworzec Fabryczny a historią Kościuszki jako bohatera narodowego.

Gaia, czyli Andrew Pisacane, pochodzi z Nowego Jorku, a obecnie mieszka w Baltimore. Jego prace można znaleźć w takich miastach, jak Londyn, Houston, Chicago, San Francisco, Wiedeń, Detroit, Perth, Montreal i in. Jego styl definiowany jest przez głębokie zainteresowanie miejscem i jego historią, które formują tematykę przestawień i wpływają na ich formę. W 2015 roku trafił na prestiżową listę Forbes 30 under 30 w kategorii Art&Style, prezentującą najbardziej obiecujących młodych artystów i designerów.

Zadanie Festiwal „Energia Miasta 2016” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s