Więcej niż mural

Na charakterystycznej ścianie przy ulicy Jaracza 20 powstał wyjątkowy mural autorstwa OPIEMME. Pracę współtworzyli mieszkańcy Łodzi, rzucając w ścianę wydmuszki wypełnione farbą i pokrywając kolorem przygotowany przez artystę napis. Oprócz wspólnego malowania, razem jedliśmy też zrobiony przez kucharzy restauracji Lokal omlet z ponad 300 jajek pozostałych po stworzeniu”bomb” z barwnikiem. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji!

Fot. Paweł Trzeźwiński

Zatytułowana „Byk” (Taurus) praca, sytuująca się na pograniczu obrazu, tekstu oraz performansu, odwołuje się zarówno do historii, jak i współczesności kwartału Włókiennicza. Tu kiedyś mieszkał najsłynniejszy łódzki architekt – Hilary Majewski. Ten przedstawiciel historyzmu w znacznym stopniu ukształtował – dzięki swoim projektom – charakter centrum miasta. Znak zodiaku urodzonego 15 maja 1838 roku architekta zainspirował OPIEMME do wyboru konstelacji Byka stanowiącej temat dzieła. Jej symbolika nawiązuje również do współczesnych procesów rewitalizacyjnych toczących się nie tylko w „kwartale Włókiennicza”, ale i w innych częściach Centrum Łodzi.

Byk symbolizuje tkwiącą w naturze siłę i odzyskiwanie witalności. Pojawia się na niebie jesienią i osiąga pełnię wiosną, wraz z odradzającą się przyrodą. Symboliczne znaczenie muralu zostanie wzmocnione dzięki posadzeniu pod ścianą roślin.

OPIEMME

Praca wpisuje się też w tematykę Festiwalu „Energia Miasta 2016”, która w tym roku związana jest z miejskimi cyklami – budową, niszczeniem, burzeniem i odbudową. Jednocześnie jest ona częścią międzynarodowego projektu zatytułowanego „Vortex”, na który składają się artystyczne pokazy, instalacje i dzieła malarskie, realizowanego przez OPIEMME od 2013 roku. Cykl wyraża fascynację kosmosem, która rozwinęła się pod wpływem książki „The alphabet falls from stars” Giuseppe Sermontiego i coraz silniej jest obecna w twórczości OPIEMME.

 https://www.facebook.com/TVPLWD/videos/1282194718479871/

https://www.facebook.com/eskainfolodz/videos/1240952355943208/

http://plasterlodzki.pl/miasto/aktualnoci/16983-taurus-powstaje-przy-jaracza-20-foto

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/51,35153,20665179.html?i=9

http://www.isupportstreetart.com/opiemme-in-lodz-poland-2016

www.art-vibes.com/street-art/opiemme-taurus-murale-lodz-polonia/

http://arte.sky.it/2016/09/opiemme-realizza-un-murale-partecipato-a-lodz-con-lancio-di-uova-colorate/

2 uwagi do wpisu “Więcej niż mural

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s