Sebastian Bożek na Nowej

Sebastian Bożek, młody artysta z Krakowa, namaluje mural przy ulicy Nowej 3. Z Fundacją Urban Forms zrealizował do tej pory kilka projektów, jednak wielkoformatowe malowidło w Łodzi stworzy po raz pierwszy. Partnerem działania jest firma Apartner s.c.

Źródło: Sebastian Bożek

W koncepcji przyjętej przez artystę istotnym punktem odniesienia jest miasto rozumiane jednocześnie jako ogólne zjawisko, jak i konkretna przestrzeń urbanistyczna. Miasto Sebastian Bożek postrzega jako strukturę ciągłą, płynną, zmieniającą formę, ani otwartą, ani zamkniętą, bez początku i końca. Jak podkreśla, miasto jest wieczne, znika i odradza się, nawet jeśli wymazywane jest z rzeczywistej przestrzeni, istnieje w zbiorowej pamięci i wyobraźni, jak Pompeje.

W mieście widać kumulację wątków kulturowych, społecznych, biologicznych. Formy, które się pojawią na muralu, są subiektywnym skojarzeniem, pewną interpretacją form architektonicznych, czyli wytworu kultury będącego siedliskiem tego, co biologiczne. Fascynuje mnie fenomen miasta, nieostrość granicy pomiędzy biologicznością człowieka-kreatora a technicznością tworzonej przez niego struktury miejskiej.

SEBASTIAN BOŻEK

Ważną inspiracją była też struktura urbanistyczna Łodzi, podlegająca intensywnemu procesowi przemian. W odbiorze artysty jest to miasto, które na naszych oczach zmienia swój kształt, choć nie wiadomo, jaki efekt pojawi się w wyniku tych zmian i jak będzie on odbierany przez ludzi.

Sebastian Bożek to krakowski artysta młodego pokolenia, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, student studiów doktoranckich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W twórczości, której głównym punktem wyjścia jest postać ludzka i przestrzeń architektoniczna, podejmuje próby uchwycenia tego, co wymyka się werbalizacji – interferencji kulturowej, językowej, obyczajowej czy wreszcie architektonicznej, jaka nieustannie rozgrywa się zarówno w przestrzeni realnej, jak i w wyobraźni artysty. 

 Festiwal „Energia Miasta 2016” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s