Gwiazdy prowadzą go przez noc

Każda ulica jest domem dla buntownika,
każda kobieta wzdycha do niego,
gwiazdy prowadzą go przez noc,
dzielne ma serce i ramię, kiedy rusza do walki.

Read in English

Te słowa to tekst jednej z najbardziej znanych piosenek partyzanckich napisanej przez włoskiego lekarza i członka antyfaszystowskiego ruchu oporu, Felice Cascione. Jego postać stała się inspiracją dla muralu stworzonego wspólnie przez Opiemme oraz uczniów liceum w Imperii. Malowidło upamiętnia pochodzącego z tego niewielkiego, liguryjskiego miasta partyzanta. Piosenka „Fischia il vento” („Gwiżdże wiatr”), powstała w 1943, czyli na rok przed jego przedwczesną śmiercią. Podobnie jak słynna „Bella Ciao” miała zagrzewać partyzantów do boju. Co ciekawe, jej melodia została zapożyczona z radzieckiej piosenki wojennej „Katiusza”.

Około 30 osób, korzystając z przygotowanych przez Opiemme szablonów, malowało litery na jednej ze szkolnych ścian. Wspólne tworzenie muralu było postrzegane przez uczniów jako relaksująca, uwalniająca od stresu z ostatnich egzaminów i wyborów dotyczących przyszłości aktywność. Mural zmienił nie do poznania główne wejścia do szkoły i został  doceniony przez społeczność lokalną.

Opiemme pochodzi z Włoch, tworzy street art i uliczną poezję, konsekwentnie balansując na pograniczu obrazu oraz tekstu. Opartą na słowie sztukę Opiemme podziwiać można w galeriach oraz przestrzeniach publicznych takich miast, jak Paryż, Barcelona, Sewilla, Turyn, Mediolan czy Bolonia, w Polsce natomiast w Gdańsku oraz w Łodzi, gdzie przyjechał po raz pierwszy w 2016 roku w ramach Festiwalu „Energia Miasta 2016”.

Jedna uwaga do wpisu “Gwiazdy prowadzą go przez noc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s