Historia pewnej walizki

W roku 2000, kiedy remontowaliśmy nasz dom, znaleźliśmy taką oto walizę z nazwiskiem Szwarc – opowiada Jacek Łagodziński, społecznik, historyk-amator, bałucki patriota.  I tym sposobem trafiłem na historię Haliny Szwarc. Byłem zachwycony, co ona robiła jako młoda dziewczyna. I myślałem, co by tu zrobić… może mural, tablica, ale temat upadł. Po jakimś czasie znowu wróciłem do tego. Przeczytałem w prasie o Urban Forms i zadzwoniłem, tak z głupia frant. Przywitanie było fajne: „jak skarga to ie do mnie”. Opowiedziałem waszej prezes, pani Teresie, całą historię i ona się tym zainteresowała. Zainspirowała mnie, żebym się zgłosił do fundacji Ę, polsko-amerykańskiej, integrującej seniorów. I napisaliśmy jakiś biznes plan, nasz projekt z muralem dostał finansowanie, a teraz będziemy go realizować. 

Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Organizacji WiN 10, z inicjatywy mieszkańców, powstał mural autorstwa Piotra Chrzanowskiego oraz Alana Osieckiego. Upamiętnia niezwykłą postać i nietuzinkową historię związaną z Łodzią i Bałutami. Halina Szwarc (z domu Kłąb) urodziła się w Łodzi w 1923 roku. W wieku 16 lat, podczas II wojny światowej postanowiła wstąpić do konspiracji i z czasem stała się jednym z ważniejszych polskich agentów. W 1944 roku trafiła do kobiecego więzienia przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi, gdzie – pomimo gestapowskich tortur – nie wydała żadnego ze współpracowników. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę akademicką na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W konsekwencji swoich zainteresowań gerontologią, wprowadziła do Polski system Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który funkcjonuje do dziś w naszym kraju.  Zmarła w wieku dziewięćdziesięciu lat.

Piotr Chrzanowski, Alan Osiecki, Mural dla Haliny Szwarc
Piotr Chrzanowski, Alan Osiecki, Mural dla Haliny Szwarc, Łódź 2017, fot. J. Łagodziński
DSCN4758
Otwarcie muralu, Łódź 2017, fot. J. Łagodziński
20170626_102823
Piotr Chrzanowski, Alan Osiecki, Mural dla Haliny Szwarc, Łódź 2017, fot. J. Łagodziński

Działanie to jest jedynym w naszym regionie projektem, który doczekał się finansowania w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Seniorzy w akcji”. Warto podkreślić, że to nie pierwszy mural, który pojawi się na  kamienicy przy ul. Organizacji WiN. W 2016 roku, podczas festiwalu „Energia Miasta” powstały tu – przy dużym wsparciu mieszkańców –  dwa dzieła autorstwa izraelskich artystów: Nitzan Mintz oraz Dede. Więcej o tych projektach można przeczytać tutaj.

Źródlo: Krystyna Bielowska, UTW Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s