W roku 2000, kiedy remontowaliśmy nasz dom, znaleźliśmy taką oto walizę z nazwiskiem Szwarc – opowiada Jacek Łagodziński, społecznik, historyk-amator, bałucki patriota. I tym sposobem trafiłem na historię Haliny Szwarc. Byłem zachwycony, co ona robiła jako młoda dziewczyna. I myślałem, co by tu zrobić… może mural, tablica, ale temat upadł. Po jakimś czasie znowu wróciłem do tego. Przeczytałem w prasie o Urban Forms i zadzwoniłem, tak z głupia frant. Przywitanie było fajne: „jak skarga to ie do mnie”. Opowiedziałem waszej prezes, pani Teresie, całą historię i ona się tym zainteresowała. Zainspirowała mnie, żebym się zgłosił do fundacji Ę, polsko-amerykańskiej, integrującej seniorów. I napisaliśmy jakiś biznes plan, nasz projekt z muralem dostał finansowanie, a teraz będziemy go realizować.
Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Organizacji WiN 10, z inicjatywy mieszkańców, powstał mural autorstwa Piotra Chrzanowskiego oraz Alana Osieckiego. Upamiętnia niezwykłą postać i nietuzinkową historię związaną z Łodzią i Bałutami. Halina Szwarc (z domu Kłąb) urodziła się w Łodzi w 1923 roku. W wieku 16 lat, podczas II wojny światowej postanowiła wstąpić do konspiracji i z czasem stała się jednym z ważniejszych polskich agentów. W 1944 roku trafiła do kobiecego więzienia przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi, gdzie – pomimo gestapowskich tortur – nie wydała żadnego ze współpracowników. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę akademicką na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W konsekwencji swoich zainteresowań gerontologią, wprowadziła do Polski system Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który funkcjonuje do dziś w naszym kraju. Zmarła w wieku dziewięćdziesięciu lat.



Działanie to jest jedynym w naszym regionie projektem, który doczekał się finansowania w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Seniorzy w akcji”. Warto podkreślić, że to nie pierwszy mural, który pojawi się na kamienicy przy ul. Organizacji WiN. W 2016 roku, podczas festiwalu „Energia Miasta” powstały tu – przy dużym wsparciu mieszkańców – dwa dzieła autorstwa izraelskich artystów: Nitzan Mintz oraz Dede. Więcej o tych projektach można przeczytać tutaj.
Źródlo: Krystyna Bielowska, UTW Warszawa