Szkielet w bibliotece

Sezon 2017 otworzył nowy, ciekawy projekt z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Tym razem zespół artystów współpracujących z Fundacją Urban Forms miał przyjemność pracować w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym, przy ul. Muszyńskiego 2 w Łodzi. Jedna inspiracja przyniosła dwa różne podejścia – na parterze budynku powstał mural autorstwa Sebastiana Bożka, na piętrze natomiast projekt zrealizowany przez ekipę w składzie: Piotr Chrzanowski i Alan Osiecki.

Piotra Chrzanowskiego początkowo zainspirowała lokalizacja ściany, która oddziela salę z książkami od wąskiego korytarza. Motyw regałów z książkami stanowił zatem pierwszy, najbardziej intuicyjny i dosłowny pomysł na mural. Same biblioteczne meble, nawet wypełnione różnymi ciekawymi przedmiotami, które kojarzą się z medycyną, byłyby jednak zbyt nudne. Należało wprowadzić dodatkowy akcent, który pozwoliłby na przełamanie tej monotonii. Dlatego w centralnej części obrazu pojawiło się krzesło, na którym zasiadł bardzo szczególny czytelnik z książką w rękach i okularach.

Wygląda na typowego, zaczytanego bibliofila, z tym że jest to… szkielet. Szkielet-czytelnik pośrednio nawiązuje do anatomii, choć oczywiście został uproszczony graficznie i potraktowany bardziej plakatowo, humorystycznie. Jeżeli myślicie ze jest martwy, mylicie się. Przypatrzcie się dobrze, jest cały, zdrów i zaczytany w książce… pewnie takiej o anatomii.

Piotr Chrzanowski

DSC_4869.jpg

Fot. Paweł Trzeźwiński

DSC_4888.jpg

Fot. Paweł Trzeźwiński

Co ciekawe, pracownicy biblioteki mieli bezpośredni wpływ na ostateczną wersję muralu. Po kilku dniach, kiedy praca nabierała już kształtu, poprosili artystów o wkomponowanie w całość portretu pewnego kota. Jak się okazało, kocur o bardzo charakterystycznym wyglądzie przez wiele lat zamieszkiwał w tym miejscu i był ulubieńcem pracowników i studentów.

DSC_4890.jpg

Fot. Paweł Trzeźwiński

Piotr Chrzanowski to znakomity ilustrator, grafik, twórca plakatów i obrazów i kreator wizualnego świata gier, absolwent Łódzkiej ASP. Od pewnego czasu angażuje się również we współpracę z Fundacją Urban Forms, tworząc wielkoformatowe prace w przestrzeni miejskiej. W przedstawieniu tematu poszukuje jak najprostszych, ale nie banalnych rozwiązań. Czasem kluczem jest sama plama barwna, pozornie chaotyczny  obrys, czy nawet przypadkowe działanie. To wszystko tworzy klimat obrazu i uruchamia wyobraźnię oraz wrażliwość odbiorców. To już drugi mural, który wraz z Alanem Osieckim stworzył dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pierwsze wielkoformatowe dzieło – „Serce Adama” na budynku przy ul. Pomorskiej 251 – zyskało dużą popularność i znalazło się w globalnych rankingach sztuki miejskiej.

 Alan Osiecki – łódzki artysta graffitti i fotorealista. Rysunkiem i technikami malarskimi jest zainteresowany od zawsze.  Na co dzień tworzy monochromatyczne, fotorealistyczne portrety, ilustracje pojazdów, ilustracje sf oraz dioramy. Jego prace charakteryzuje mocny kontrast, szczególna wrażliwość na światłocień i poszukiwanie ciekawych, niecodziennych charakterów do przedstawienia na desce czy płótnie. Jedną z jego ulubionych technik, oprócz farb i sprayów, pozostaje aerograf, narzędzie wymagające, które jednak w dobrych rękach – jak sam twierdzi – jest niezastąpione.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s