Start Off Galerii 2.0

Wkrótce rozpoczną się prace nad 4 niezwykłymi muralami, które powstaną na Starym Polesiu w Łodzi. Pochodzący z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji autorzy zostali zaproszeni do współpracy z Fundacją Urban Forms w ramach drugiej edycji projektu Off Galeria. Pochodzenie artystów nie jest przypadkowe. Działanie to odwołuje się na poziomie symbolicznym do mitu założycielskiego Łodzi – miasta 4 kultur. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Więcej o pierwszej edycji projektu Off Galeria

Artyści podjęli się ambitnego zadania polegającego na stworzeniu dzieł sztuki miejskiej inspirowanych pracami malarzy żydowskich należącymi do kolekcji Dawida Malka, która przechowywana jest w Muzeum Miasta Łodzi. Twórcy zachęcani są do dokonania swoistej artystycznej transkrypcji, czyli do interpretowania wybranych przez siebie obrazów przy jednoczesnym zachowaniu wierności własnemu stylowi.

Bardzo istotnym aspektem Off Galerii jest zaangażowanie społeczności lokalnej w proces powstawania prac w przestrzeni publicznej. Poczynając od etapu wyboru ścian, współpracują z nami animatorzy społeczni, którzy komunikują nam potrzeby mieszkańców, organizują punkty konsultacyjne oraz zachęcają do udziału w cyklu warsztatów, podczas których uczestnicy mają szansę rozwijać swoje kompetencje w zakresie odbioru sztuki oraz oceny estetycznej jakości przestrzeni publicznej. Co nie mniej istotne, spostrzeżenia i komentarze mieszkańców zbierane podczas tych spotkań przekazywane są artystom. W ten sposób społeczności lokalne mają bezpośredni wpływ na ostateczny kształt dzieł, które powstaną w ich najbliższym otoczeniu.

W projekcie zatem aktywnie uczestniczą nie tylko artyści, ale i mieszkańcy, lokalni aktywiści, organizatorzy i eksperci, zderzając odmienne spojrzenie na sztukę i przestrzeń publiczną i negocjując znaczenia. Dzieła powstają jako rezultat swoistego „polilogu” pomiędzy odmiennymi kulturami, epokami, stylami artystycznymi oraz perspektywami interpretacyjnymi.

2017-06-24 12.49.39

IMG_0381.JPG

2017-06-24 13.10.36

 

IMG_0362

 

2017-06-15 15.26.34

 

Jedna uwaga do wpisu “Start Off Galerii 2.0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s