Festiwal Urban Forms – 20-29 lipca 2018

Festiwal Urban Forms 2018 zbliża się szybkimi krokami. W tym roku już w lipcu – a nie tak jak zazwyczaj we wrześniu – w Łodzi pojawią się piewsze murale 3D i nowe wielkoformatowe malowidła autorstwa wybitnych artystów z Włoch, Rosji i Hiszpani oraz początkujących łódzkich twórców. Tematem przewodnim Festiwalu jest „miejsce”, od wielu lat obserwujemy bowiem, jak  sztuka miejska skutecznie zmienia miasto, przekształcając anonimową w odbiorze przestrzeń właśnie w charakterystyczne, wywołujące emocje miejsce.

Wiele osób prosiło nas, aby w Łodzi pojawiły się murale 3D. W tym roku udało się nam zaprosić do udziału w Festiwalu aż pięciu znakomitych twórców, którzy na różne sposoby eksperymentują z iluzją oraz bawią się formą i kolorem.

PEETA, WŁOCHY – HALA RYNKU BAŁUCKIEGO OD UL. ZGIERSKIEJ

Parner: Stowarzyszenie Handlowców Bałucki Rynek

 

 

Fot. Peeta, source: https://www.peeta.net/works/walls/

Peeta to słynny włoski malarz i rzeźbiarz, który od 25 lat tworzy również wielkoformatowe obrazy. Brał udział w festiwalach na całym świecie, zaś jego sprawiające wrażenie trójwymiarowych, geometryczne prace, które nawiązują do  liternictwa graffiti, można oglądać m.in. w miastach, jak Barcelona, Kanton, Hong Kong, Jersey City, Vancouver, Mediolan i wielu innych. W Łodzi Peeta stworzy swe dzieło na jednej z hal Rynku Bałuckiego. W realizacji tego projektu wspiera nas Stowarzyszenie Kupców Bałuckiego Rynku.

W moich kompozycjach (…) geometryczne kształty wchodzą w interakcje z otaczającym środowiskiem. Zwłaszcza gdy maluję na ścianach, moim celem jest nawiązanie dialogu ze strukturalnymi parametrami i kulturowym kontekstem miejsca.

PEETA

AWER, WŁOCHYV – UL. POMORSKA 93

Partnerzy: Grupa „Wschód Śródmieścia”, Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Pomorskiej 93

 

Fot. Awer, source: https://www.facebook.com/awerart/

Awer  to jeden z bardzo znanych europejskich twórców działających w przestrzeni miejskiej. Graffiti zajmuje się od 14 roku życia. Jego abstrakcyjne kompozycje zaskakują wyrafinowaną i ekspresyjną formą. W ostatnich latach z dużym powodzeniem eksperymentuje z malarstwem 3D – jego dzieła oglądane przez specjalne okulary nabierają dodatkowej głębi i nieoczekiwanych właściwości. Artysta zmieni nie do poznania ścianę na rogu ul. Pomorskiej i Zacisze. W projekt zaangażowała się Wspólnota Mieszkańców Pomorska 93 i jeden z najskuteczniej działających łódzkich ruchów miejskich – Wschód Śródmieścia – który współfinansuje ten niestandardowy projekt.

Od wielu lat zajmuję się przekształcaniem łódzkiego Śródmieścia w przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, w której fajnie się funkcjonuje, dobrze się mieszka. Mural Awera przy Pomorskiej 93 będzie ciekawym zwieńczeniem naszego dużego projektu zrealizowanego na terenie ul. Zacisze, która – w ramach budżetu obywatelskiego – została przekształcona w woonerf.

Paweł Jędrachowicz, założyciel grupy „Wschód Śródmieścia”

Trzymajcie rękę na pulsie, będziemy na bieżąco informować o dacie otwarcia muralu i przy tej okazji rozdamy uczestnikom okulary 3D, aby mogli w pełni docenić sztukę Awera.

VICTOR PUZIN, ROSJA – UL. POMORSKA 84

Partnerzy: Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Pomorskiej 84 i Interlokum Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami

 

Fot. Victor Puzin, source: https://www.facebook.com/puzzini

Niepodal dzieła Awera powstanie kolejny mural 3D, tym razem autorstwa Rosjanina, Victora Puzina. Ten uznany grafik, malarz i architekt pierwsze kroki na scenie graffiti stawiał w wieku 14 lat. Brał udział w najbardziej znanych festiwalach sztuki miejskiej, tworząc unikalne, starannie wkomponowane w architektoniczny kontekst dzieła. Od 2012 roku eksperymentuje z iluzją optyczną i geometrycznym malarstwem 3D i tego typu pracę wkomponuje w cofniętą ścianę budynku należącego do Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Pomorskiej 84, która wspiera nas przy realizacji projektu.

1010/TENTEN, NIEMCY – REWOLUCJI 45, BUDYNEK BASECAMP

Partner: MCKB

 

Fot. TenTen, source: https://www.facebook.com/1010art/

1010 urodził się w Polsce, ale od wczesnego dzieciństwa mieszka na stałe w Niemczech. Nie ujawnia swojej tożsamości, stawiając sztukę ponad osobą samego artysty. Jego prace stanowią wybitny przykłat sztuki iluzaorycznej, która nawiązuje do stylu Op-Artu. Dzięki unikalnym rozwiązaniom formalnym i doskonałemu wpisaniu dzieł w otoczenie architektoniczne, prace 1010 sprawiają wręcz realistyczne wrażenie i zachwycają swoją formą. Znakiem rozpoznawczym artysty są trójwymiarowe obrazy wytwarzające iluzję pęknięcia w ścianie czy głębokiej dziury w nawierzchni. W Łodzi artysta stworzy mural 3D na ścianie przy ul. Rewolucji 45, należącej do nowoczesnego akademika Basecamp. Projekt jest współfinansowany przez firmę MCKB.

OKUDA – UL. LUMUMBY 12, AKADEMIK X OLIMP

Partnerzy: Erasmus Student Network Polska, Uniwersytet Łódzki

 

Fot. Okuda, source: https://www.facebook.com/OKUDART-202312969832570/

 

Okuda to jeden z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli sztuki miejskiej. Jak wielu innych, zaczynał jako artysta uliczny, ale jego prace bardzo wcześnie zaczęły być rozpoznawalne. Współpracował z licznymi festiwalami oraz galeriami w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Berlinie.

Jego dzieła to kompozycje składające wielobarwnych i zwielokrotnionych form geometrycznych, które harmonijnie przenikają się z przestawieniami zwierząt i ludzi. Te zainspirowane surrealizem, pop artem i sztuką etniczną prace mają wyraźny polityczny oraz społeczny przekaz. Artysta stawia egzystencjalne pytania dotyczące napięcia pomiędzy naturą człowieka i jego korzeniami a nowoczesnością, kapitalizmem i współczesnymi formułami społecznej koegzystnecji.

DDo Łodzi artysta przyjedzie dzięki naszej współpracy z organizacją Erasmus Student Network Polska, która w ten sposób celebruje 20-lecie swojej działalności. Mural przez lata będzie przypominał o wartościach takich jak mobilność, rozwój oraz otwartość na nowe kultury i świat, czyli wszystko to co charakteryzuje młodych i chętnych do działania ludzi. Ten spektakularny projekt zostanie zrealizowany na terenie kampusu Uniwersytetu Łódzkiego, na budynku  X Domu Studenta Olimp. Projekt będzie dumnie reprezentował otwartość Uniwersytetu Łódzkiego na wielokulturowość i mobilność w ramach programu Erasmus+ jak też w szczególności podkreślał będzie kulturę ESN oraz wszystko to co studenci wolontariusze zyskują dzięki aktywnej działalności w ESNie. Polska obchodzi w tym roku 20-lecie programu Eramus+.

MŁODZI ŁÓDZCY ARTYŚCI – PRZEJŚCIA PODZIEMNE PRZY ATLAS ARENIE I TRAMWAJ

Partnerzy: Miejskie Przedsiebiorstwo Komunikacyjne

Podczas licznych prowadzonych przez nas badań społecznych, mieszkańcy naszego miasta często podkreślali, że podczas Festiwalu powinno znaleźć się też miejsce dla młodych łódzkich artystów. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy kilku młodych, lokalnych twórców, którzy stworzą ciekawą aranżację przejścia podziemnego przy Atlas Arenie. W skład grupy wchodzą Barbara Olejarczyk, Agnieszka Krzak, Adam Szczęsny, Anna Kobryń, Andre Gomez, Magdalena Palmowska, Martyn Gill i Olga Waleczko. Aby uniknąć chaosu wynikającego z odmiennych wizji wspólnego dzieła, a jednocześnie nie utracić indywidualności artystycznej każdej z jego części, twórcy zdecydowali się na zastosowanie wspólnej palety barw. Otwarcie ten podziemnej galerii nastąpi 29 lipca, w dniu koncertu zespołu Scorpions.

Dodatkowo – dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Adam Szczęsny i Martyn Gill stworzą artystyczną aranżację jednego z miejskich tramwajów. Poinformujemy, kiedy projekt będzie gotowy i na ulice Łodzi wyjedzie ten kolorowy pojazd.

NIE TYLKO MURALE

Jak co roku w ramach Festiwalu zaprosimy łodzian na dodatkowe atrakcje. W dniach 20-29 lipca organizować będziemy warsztaty, a na zakończenie wybierzemy się na wspólną wycieczkę szlakiem nowopowstałych murali. Śledźcie nas na Facebooku i Instagramie, bo tam będziemy informować o bieżących wydarzeniach.

Festiwal Urban Forms 2018 jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Partnerzy porojektu:

CFI Hotels, Erasmus Student Network Polska, Lokal, MCKB, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, MOTIP, Optolith, Rent-Expert, Stowarzyszenie Kupców Bałuckiego Rynku, Uniwersystet Łódzki, Virtual House, Wschód Śródmieścia, Wspólnota Mieszkaniowa Pomorska 84, Wspólnota Mieszkaniowa Pomorska 93, Interlokum Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s